בס"ד

הורים יקרים,

אנו שמחים ומתרגשים יחד איתכם לקראת כניסת ילדכם האהובים בשערי בית חינוך ממ"ד מורשה תורני.המעבר לכיתה א' מלווה בתכונה רבה ובהתרגשות של הילדים, של ההורים ושל צוות בית הספר שבו הם עתידים ללמוד .המעבר מגן החובה לכיתה א' מציין התחלה חדשה וגם פרידה. הילד נפרד מגן החובה,  והוא עתיד להתחיל את לימודיו במסגרת חדשה, גדולה יותר ובלתי-מוכרת, בית הספר.

 

בתקופה זו מציפים רגשות סותרים את המעורבים בכניסת הילד לכיתה א': מצד אחד יש ציפיות, עניין וסקרנות ומהצד שני יש שאלות ותהיות. הציפיות הן שהילד ישתלב במסגרת החדשה, ילמד, יתפתח, ויחוש תחושות של הצלחה, השתייכות ומימוש עצמי. השאלות והתהיות הן בנוגע להצלחת תהליך המעבר והגשמת הציפיות.

 

השינוי שהמפגש הראשון של התלמידים עם בית הספר עשוי להיות בעל פוטנציאל של לחץ: חוסר הוודאות, תחושת אי-הביטחון במרחב פיזי ובמרחב החברתי חדשים עשויים ליצור מתח ולחץ.

ההיקלטות במערכת החדשה – בית הספר – מאופיינת במעבר למערכת השונה מן הקודמת, גן הילדים, בהיקף, במידת האינטימיות המקובלת בה, באתגרים ובקשיים שהיא מציבה בפני הילדים.

חלק מהתפקידים הנדרשים מהתלמידים בבית הספר אינם חדשים להם לגמרי. גם בגן הילדים הם נדרשו להתאים את עצמם לדרישות לימוד ולנורמות התנהגות, שתבעו מהם כושר לדחות סיפוק מיידי ויכולת לבטל במידה מסוימת את רצונם האישי מפני רצון הקבוצה, אך הכניסה לבית הספר מעמידה בפניהם דרישות אלה ברמה גבוהה יותר ואינטנסיבית יותר.

  

קשיים הקשורים במעבר מגן החובה לכיתה א 

הכניסה לכיתה א' כרוכה במעבר למסגרת שונה במבנה הפיזי והאנושי ובדרישות הלימודיות, ההתנהגותיות והחברתיות. המעבר מגן החובה לכיתה א' כרוך בשינויים אלה:

מעבר מסביבה אנושית ופיזית מוכרת אל סביבה זרה.

מעבר ממסגרת קטנה יחסית למסגרת גדולה יותר.

מעבר ממבנה בעל הרכב חברתי חד-גילי או דו-גילי  למסגרת שבה לומדים תלמידים בטווח גילים של כשש שנים.

מעבר ממבנה מצב של "לעשות מה שבא לי" למבנה מצב של "מילוי משימה".

המעבר מגן החובה לכיתה א' מושפע גם מההתרגשות שיוצרים המבוגרים סביב האירוע.

 

על רקע זה הכניסה לכיתה א' נתפסת בעיני חלק מהילדים כמצב מאיים הגורם לחרדה, מכיוון שהמעבר בין מסגרות חינוכיות מאלץ את התלמידים להעריך מחדש את יכולתם. תהליך ההערכה מחדש יוצר חרדה מפני שעל התלמידים להתמודד בחוסר הוודאות ביחס לתפקודם בקרב חברים ומורים חדשים, וביחס לרכישת מנהגים חדשים. תהליך זה נושא תוצאות מתישות ביחס לתפקודו של התלמיד ומשפיע  על רמת ההישגים של הילד. ככל שעולה רמת החרדה המצבית של הילד כן יקשה עליו לתפקד במצבים שבם נדרש ממנו מאמץ לימודי. 

איך ניתן לרכך את המעבר מגן החובה לכיתה א'?   

 • ליצור אווירה של רוגע, ביטחון ואמון בילד וביכולתו להתמודד עם השינויים
 • לעודד ולתמוך בילד ולהיות קשובים לתחושותיו 
 • לזמן חוויות הצלחה לימודית וחברתית 
 • ליצור מצב של מקובלות חברתית ותחושת שייכות.  דימוי עצמי חברתי גבוה חשוב לתהליך התפתחותו של הילד, מכיוון שהוא משפר את ההסתגלות החברתית-רגשית של התלמיד לסביבה הבית ספרית. ליצור הזדמנויות חברתיות,להכיר ילדים חדשים ללכת  אל חברים ולהזמין הביתה חברים מוכרים וחדשים.
 • קשר קרוב ומשמעותי עם מחנכת הכיתה לגבי ההסתגלות.
 • עדכון צוות ביה"ס יועצת ומחנכת במידה וקיימים קשיים או אתגרים כדיי לאפשר התייחסות ופתרון מהירים.
 • דברו עם ילדיכם על המעבר הצפוי. עודדו אותו להביא את רגשותיו, חששותיו ואשרו לו שאתם כאן בכדי לרכך את המעבר ולעזור לו להיקלט במסגרת החדשה.
 • במידה וילדיכם אמור יהיה ללכת ברגל מהבית לבית הספר, למדו אותו את הדרך, ותרגלו אותה (ניתן דרך טיול באופניים לדוגמה), על מנת שילדיכם ירגיש נוח לקראת תחילת הלימודים.
 • הגיבו בסבלנות ובסלחנות לתופעות כגון בכי, או חשש להיכנס לכתה בימים הראשונים. דברו עם הילד בבית, שתפו את המורה בחששות הילד, נסו להבין מה מטריד את ילדיכם. אל תדאגו, זה קורה להרבה ילדים.
 • הביעו תמיכה בילדיכם בכל הקשור להכנת שיעורי הבית (הכינו לו פינת עבודה מסודרת, והיו זמינים לענות על שאלות). יחד עם זאת, עודדו את ילדיכם להכין את שיעורי הבית שלו בכוחות עצמו.
 • גלו עניין והתלהבות בסיפורים שילדיכם מספרים לכם אודות חוויותיהם בבית הספר.
 • עזרו לילדיכם לארגן את תיק הלימוד שלו: למדו אותו שאת בדיקת הציוד והכנת התיק כדאי לארגן בערב, כך יש מספיק זמן לאתר את כל הדברים הדרושים לקראת יום הלימודים החדש.

 

אל דאגה,אנו כצוות ביה"ס נעשה את המירב על מנת לאפשר לילדכם כניסה רכה נעימה ומלאה בחוויות חיוביות,בימים הראשונים יכירו הילדים את שטח ביה"ס את המורים, המנהלת, היועצת וכמובן את חבריהם החדשים לכיתה. המחנכת ושאר המורים המלמדים בכיתות ידריכו יכוונו ויסבירו כל דבר הנעשה והנדרש.תהליך הקליטה וההתחלה נעשים לאט לאט, ברגישות ובאהבה ומתמקדים בלמידת הצרכים של הפרט והכיתה כולה.

 

מאחלים לכם ולילדכם הצלחה רבה ,כניסה ברגל ימין והתחלה חדשה טובה ומשמעותית,אנו עומדים לרשותכם לכל שאלה,התייעצות וברור.

מצפים לכם בקרוב....

שינוי אחרון: 8/08/2013, 11:50